ראשי » תחומי פעילות » הריון » שקיפות עורפית

שקיפות עורפית

בדיקת שקיפות עורפית הינה בדיקת אולטרסאונד בה נמדד עובי הנוזל המצטבר בעורף של העובר והיא נותנת הסתברות לגבי סיכון העובר ללקות בתסמונת דאון.
במהלך התפתחות העובר, נאגר נוזל מתחת לעורו באזור העורף. במקרים בהם יש עודף נוזל קיים סיכון מוגבר של העובר ללקות בתסמונות כרומוזומליות, ביניהן תסמונת דאון.
באמצעות בדיקת שקיפות עורפית ניתן לאתר נשים בעלות סיכון מוגבר ללידת עוברים עם הפרעות כרומוזומליות. זוהי בדיקת סקר אשר מצביעה על ההסתברות להימצאותו של פגם ואינה יכולה לשלול או לאשר בוודאות פגם.

מתי יש לבצע את הבדיקה?

בדיקת שקיפות עורפית יש לבצע בין שבועות  11-13+6. לאחר שבועות אלו, בשל התפתחותו של העובר, נוצר קושי לערוך השוואה בין עוברים בעלי תסמונת דאון לבין מדגם אוכלוסיה בריאה.

מה משמעות התוצאה?

קיים יחס ישיר בין עובי הנוזל באזור עורף העובר לבין הסיכון ללידת עובר בעל הפרעות כרומוזומליות. כאשר בדיקת האולטרסאונד מראה כי עובי שכבת הנוזל בעורף העובר גבוהה או השקלול של הבדיקה עם גיל האישה מראה על סיכון מוגבר להפרעה כרומוזומלית, חשוב לפנות לקבלת ייעוץ גנטי. קיימת בפני האישה האפשרות לבצע דיקור מי שפיר ולשלול בוודאות מוחלטת קיום של תסמונת דאון.

מהם יתרונות בדיקת השקיפות העורפית ?

  • בדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת אולטרסאונד פשוטה ולא פולשנית אשר אינה מסכנת את ההיריון, בניגוד לבדיקת דיקור מי שפיר או דגימת סיסי שליה. הבדיקה עשויה לסייע לך בהחלטתך לגבי ביצוע דיקור מי שפיר או סיסי שליה.
  • הבדיקה מתבצעת בשלבים מוקדמים של ההיריון ובמקרה של בעיה קשה וחד משמעית כלשהי ניתן לבצע הפסקת היריון ואין צורך בביצוע הפלה מאוחרת על ידי גרימת לידה.

 

* אפשרות להגברת מהימנות הבדיקה על ידי שילובה עם בדיקות דם ביוכימיות-סקר שליש ראשון  

בדיקות שקיפות עורפית מבוצעות הן בהסדר עם קופות החולים השונות והן באופן פרטי.
הבדיקות מבוצעות לאורך כל השבוע ושעות היום.